Oddział Intensywnej Terapii i Ratownictwa Medycznego

Oddziałem kieruje Maciej Kocot - specjalista anestezjologii i intensywnej terapii.
Pielęgniarka koordynująca: Anna Stefańska - specjalista anestezjologii i intensywnej opieki medycznej, magister pielęgniarstwa.

Numery telefonów:
Lekarze:  46 854 33 31, 46 854 33 92
Pielęgniarka koordynująca: 46 854 33 34
Pielęgniarki: 46 854 32 76

W oddziale zatrudnionych jest 10 lekarzy anestezjologów (w tym 4 lekarzy z II stopniem specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii), 19 pielęgniarek i 1 ratownik medyczny. Wszyscy pracownicy ukończyli kurs kwalifikacyjny z anestezjologii i intensywnej terapii oraz kurs resuscytacji krążeniowo-oddechowej a także kurs EKG. Oddział Intensywnej Terapii i Ratownictwa Medycznego prowadzi leczenie najciężej chorych pacjentów, w stanach bezpośredniego zagrożenia życia, którzy poza takim oddziałem nie mieliby szans na przeżycie.

OITiRM jest oddziałem wieloprofilowym leczącym chorych z różnymi schorzeniami internistycznymi, chirurgicznymi, po urazach, z ciężkimi urazami i zatruciami, u których doszło do niewydolności jednego lub wielu narządów wymagającej wspomagania ich funkcji.

OITiRM wyposażony jest w nowoczesny sprzęt medyczny spełniający wymagania Ministra Zdrowia.

Monitorowanie pacjentów zapewnia ciągły, dwudziestoczterogodzinny pomiar i zapis wszystkich parametrów życiowych – ciśnienia krwi, EKG, saturacji, kapnometrii i temperatury metodami nieinwazyjnymi jak też inwazyjny pomiar ciśnienia krwi i ośrodkowego ciśnienia żylnego.

Każde stanowisko intensywnej terapii wyposażone jest w:

• łóżko intensywnej terapii z materacem przeciwodleżynowym,
  • kardiomonitor,
  • wysokiej klasy respirator pozwalający na sztuczną wentylację chorych,
  • system pomp infuzyjnych strzykawkowych służących do precyzyjnego dawkowania leków i płynów,
  • pompę do żywienia dojelitowego,
  • ssak próżniowy.

Dodatkowo oddział dysponuje:

• aparatem do ciągłych terapii nerkozastępczych,
  • bronchofiberoskopem mającym zastosowanie diagnostyczne – wziernikowanie dróg oddechowych z pobieraniem materiału do badania mikrobiologicznego jak też terapeutyczne polegające na usuwaniu wydzieliny zalegającej w drzewie oskrzelowym,
  • defibrylator z możliwością przyskórnej stymulacji serca, pozwala na ratowanie życia w przypadku zatrzymania krążenia i ciężkich zaburzeń rytmu serca.

Oddział Intensywnej Terapii i Ratownictwa Medycznego ma całodobowy dostęp do badań laboratoryjnych i diagnostycznych – RTG, CT, USG.

Chorzy w OITiRM zapewnioną mają kompleksową opiekę pielęgnacyjną – codzienną toaletę, profilaktykę przeciwodleżynową.

Bezpieczeństwo choremu zapewnia stała obecność wykwalifikowanej kadry lekarskiej i pielęgniarskiej oraz nowoczesne wyposażenie oddziału.